Napájacie zdroje - Impulzné zdroje
|
Hlavnou úlohou napájacieho zdroja je dodať do elektrického zariadenia potrebné stabilizované napätie a premeniť striedavé napätie 230V na jednosmerné +- 12V, +- 5V a +3V.
Výhodou spínaného zdroja je jeho malá veľkosť (veľkosť transformátora), hmotnosť, pri vyššom výkone ako lineárny zdroj.
Nevýhodou je zase vysokofrekvenčné rušenie, ktoré vzniká pri spínaní tranzistorov, zapojenie impulzného zdroja je pomerne zložité.
Chladenie zdroja: 1.) pasívne - hlinníkovým profilom
2.) aktívne - zabezpečené ventilátorom, v lepších prípadoch ovládané termistorom.
Konektory:
1.) 24 pinový ATX
2.) 4 pinový molex
3.) 4 pinový 4,12V
4.) 15 pinový SATA2
5.) 6 pinový PCI Express
6.) 6 pinový aux
Impulzné zdroje majú oproti lineárnym väčšiu účinnosť - od 80 až po 95%.
V spínaných zdrojoch je sieťový vstup priamo usmernený a vyfiltrovaný. Toto jednosmerné napätie je potom spínané vo vysokej frekvencii elektronickými obvodmi.
Tak vznikne striedavý prúd, ktorý prejde vysokofrekvenčným transformátorom. Spínanie prebieha na veľmi vysokej frekvencii (typicky 10 KHz - 1MHz), čo umožňuje použitie transformátorov a kondenzátorov, ktoré sú oveľa menšie, lahšie a lacnejšie ako tie v lineárnych zdrojoch pracujúcich s frekvenciou siete 50Hz.
|
Napájacie zdroje - Enviromentalistika
Moderné PC zdroje dokážu svoju spotrebu regulovať, znižujú svoju záťaž ak sa nepoužívajú.
EPA - Enviromental Protection Agency - vydala nariadenie, podľa ktorého počítač počas svojej nečinnosti nesmie mať výkon vyšší ako 30W.
APM - Advanced Power Managment - zabezpečuje možnosť regulácie a plynulého odpájania častí, ktoré sa nepoužívajú.
APM definuje 5 stavov:
1.) Zapnutý - systém pracuje bez obmedzení - plný výkon.
2.) APM zapnutý - systém pracuje, ale niektoré zariadenia sú prepnuté do úsporného režimu.
3.) Pohotovostný režim - Stand BY - systém nepracuje, vačšina zariadení je prepnutá do stavu keď zaberá najmenej energie, ak pri vhodnom impulze (pohyb myšou,stlačenie klávesy) sa zapne a predchádza do stavu 2.
4.) Počítač je pozastavený - suspend - systém nepracuje väačšina zariadení je vypnutá, všetky východzie hodnoty sú uložené na HDD. Vhodný impulz dostáva dlhú dobu.
5.) Počítač je vypnutý.
Aby APM fungovalo, musí byť podporované nielen hardvéro, ale aj softvérom (klasickým prípadom je NTB).
UPS - Uninteruptible Power Source
Je to zdroj nepretržitého napájania, používa sa na ochranu dát pri výpadkoch elektrickej energie. Pri výpadku elektrickej energie môže dôjsť k ekoonomickým škodám (server v PC sieti) alebo k narušeniu údajových štruktúr (databáz).
UPS - zabezpečujú nepretržitý prívod elektrického napätia, alebo zabezpečujú prívod elektrickej energie, kým sa práca na PC neukončí. Vkladá sa medzi zásuvku elektrického napájania a napájací kábel v PC. Hlavnou časťou v UPS sú záložné zdroje, ktoré sa pri výpadku zapnú a pri bežnej prevádzke sa dobíjajú.
UPS rozdeľujeme:
1.) Offline - jednoduchšie a lacnejšie. Zálohové napájanie sa pripája pri poklese hlavného. Čas medzi poklesom a pripojením je krátky, bežné PC toto zakolísanie vykryje s bežným zdrojom.
2.) Online - sú zložitejšie a drahšie, PC je neustále pripojené na batérie, ktoré sa sústavne dobíjajú, ak dôjde k výpadku energie,toto sa vôbec neprejav´zakolísaním napätia.
Podľa zapojenia UPS k PC ich delíme:
1). UPS bez spätnej väzby (jednoduché a lacné)
2.) UPS so spätnou väzbou (zložitejšie a drahšie)
Podľa ceny a vyhotovenia dokážu UPS dodávať elektrické napätie 0,5H;3H; 6H a špeciálne aj 24H.
| | |